2016-17 Schedule

2016-17 Schedule

Congratulations Samantha Watkins!! 
On April 25th, She set the school record in the discus at 128'
 
On May 18th, She set the school record in the shot put at 38' 11",
Placed 4th at the District Track Meet, and
Qualified for the Regional Track.
 
 
Arcadia Redskins 2016-17 Varsity Girls' Track Schedule
 
DateEventLocationStart Time Result
April 1
Blue Devil Relays
Carey
10:00 AM
7th of 8
April 7
Mowery Invitational
Van Buren
4:30 PM
6th of 8
April 11
Ridgemont/Waynesfield
Ridgemont
4:30 PM
2nd of 3
April 15
St. Wendelin Invite
Fostoria
9:00 AM
8th of 14
April 17
Riverdale/Liberty-Benton
Riverdale
4:30 PM
3rd of 3
April 20
Hardin Northern Quad
Hardin Northern
4:30 PM
2nd of 4
April 22
Fostoria
Fostoria
9:00 AM
6th of 12
April 25
Van Buren/Arlington
Van Buren
4:30 PM
3rd of 3
May 2
North Baltimore/New Riegel
North Baltimore
4:30 PM
1st of 3
May 5 John Ramsey Royal InviteElmwood 

 4:30 PM

 
May 12BVC Liberty-Benton

4:30 PM

10th of 12 
May 18 & 20Districts Findlay HSTBA  
May 24 & 26RegionalsTiffin Columbian HS TBA 
June 2 & 3StateThe Ohio State UniversityTBA  
Top Performers 
Carey Blue Devil Relays Fostoria Invitational
Shot Put Relay: 1st Samantha Watkins, Emily Peters, Maddie Yaple  Shot Put: 1st Emily Peters, 2nd Samantha Watkins
Discus Relay: 1st Samantha Watkins, Emily Peters, Maddie Yaple        Discus: 1st Samantha Watkins
Long Jump Relay: 6th Kayla Brubaker, Maddie Yaple, Sydney Ramsey 100M: 4th Kayla Brubaker
Triple Jump Relay: 7th Kayla Brubaker, Andrea Dauterman 200M: 3rd Kayla Brubaker
400 Relay: 8th Destinie Benner, Carolyn Hofacker, Jessica Hopson, Breanna Huber 400M: 3rd Kayla Brubaker
Mile: 7th Sydney Ramsey 3200 Rrelay: 5th Lea Pessell, Andrea Dauterman, Amayia Alexander, Tori Green
800 Sprint Medley Relay Freshman: 4th Destinie Benner, Carolyn Hofacker, Lea Pessell, Breanna Huber Van Buren/Arlington
800 Sprint Medley Relay: 4th Tori Green, Kayla Brubaker, Samantha Watkins, Amayia Alexander Shot: 
400 Throwers Relay: 6th Amayia Alexander, Carolyn Hofacker, Bella Stumpner, Breanna Huber Discus: 1st Samantha Watkins (SCHOOL RECORD), 2nd Emily Peters
3200 Relay: 7th Lea Pessell, Andrea Dauterman, Sydney Ramsey, Victoria Green Long Jump: 3rd Kayla Brubaker
800 Relay: 6th Carolyn Hofacker, Kayla Brubaker, Samantha Watkins, Amayia Alexander 200M: 1st Kayla Brubaker
Doug Mowery Invitational 400M: 1st Kayla Brubaker
4 x 8 Relay: 4th Lea Pessell, Andrea Dauterman, Sydney Ramsey, Tori Green 400 Relay: 3rd Jenna Fenimore, Breanna Huber, Jessica Hopson, Destinie Benner
200M: 2nd Kayla Brubaker 800 Relay: 3rd Kayla Brubaker, Samantha Watkins, Destinie Benner, Amayia Alexander
800 Relay: 5th Carolyn Hofacker, Kayla Brubaker, Samantha Watkins, Tori Green 3200 Relay: 2nd Sydney Ramsey, Lea Pessell, Tori Green, Amayia Alexander
1600M: 5th Sydney Ramsey North Baltimore/New Riegel
400 Relay: 5th Amayia Alexander, Carolyn Hofacker, Destinie Benner, Breanna Huber Shot: 1st Samantha Watkins, 2nd Emily Peters, 3rd: Maddie Yaple 
1600: Relay: 4th Kayla Brubaker, Lea Pessell, Carolyn Hofacker, Tori Green Discus: 1st Samantha Watkins, 2nd Maddie Yaple, 3rd Emily Peters
Discus: 2nd Samantha Watkins, 5th Emily Peters, Long Jump: 1st Kayla Brubaker, 3rd Andrea Dauterman
Shot: 3rd Samantha Watkins, 5th Emily Peters 3200 Relay: 1st Lea Pessell, Andrea Dauterman, Sydney Ramsey, Tori Green
Ridgemont, Waynesfield  100M: Kayla Brubaker
100M Hurdles: 1st Lea Pessell 400M: Amayia Alexander
100M: 2nd Kayla Brubaker 800M: Grace Conine
Long Jump: 1st  Kayla Brubaker 200M: Kayla Brubaker, 3rd Destinie Benner
1600M: 3rd Sydney Ramsey 1600 Relay: Amayia Alexander, Lea Pessell, Samantha Watkins, Kayla Brubaker
400M: 2nd Carolyn Hofacker 800 Relay: 2nd 
300M Hurdles: 1st Lea Pessell 300M Hurdles: 2nd Lea Pessell
800M: 3rd Sydney Ramsey 3200M: 1st Andrea Dauterman
200M: 2nd Kayla Brubaker BVC
Shot Put: 1st Samntha Watkins, 2nd Emily Peters Shot: 6th Samantha Watkins
Discus: 1st Samantha Watkins, 2nd Emily Peters  Discus: 4th Samantha Watkins, 6th Maddie Yaple 
3200 Relay: 2nd 100M: 8th Kayla Brubaker 
800 Relay: 2nd 200M: 3rd Kayla Brubaker
1600 Relay: 2nd
St. Wendelin Invitational  
Discus: 1st Samantha Watkins   
Shot Put: 3rd Samantha Watkins, 5th Emily Peters   
200M: 3rd Kayla Brubaker  
Riverdale/Liberty-Benton  
Shot: 2nd Emily Peters, 3rd Samantha Watkins  
Discus: 2nd Samantha Watkins, 3rd Emily Peters  
Long Jump: 2nd Kayla Brubaker  
1600M: 3rd Breana Huber   
400M: 3rd Amayia Alexander  
300M Hurdles: 2nd Lea Pessell  
3200M: 2nd Sydney Ramsey  
Lakota/New Riegel  
Shot: 1st Samantha Watkins  
Discus: 1st Samantha Watkins  
1600: 1st Tori Green  
200M: 1st Kayla Brubaker  
Hardin Northern Quad   
3200 Relay: 1st Tori Green, Sydney Ramsey, Andrea Dauterman, Lea Pessell   
100M: 3rd Kayla Brubaker  
800 Relay: 3rd Breana Huber, Destinie Benner, Jessica Hopson, Jenna Fenimore  
1600M: 3rd Tori Green  
400M: 3rd Carolyn Hofacker  
300M Hurdles: 3rd Lea Pessell  
200M: 2nd Kayla Brubaker  
3200M: 2nd Sydney Ramsey, 3rd Andrea Dauterman   
1600 Relay: 3rd Kayla Brubaker, Amayia Alexander, Allyson Knepper, Lea Pessell  
Discus: 1st Allyson Knepper, 2nd Emily Peters, 3rd Johanna Snow   
Shot: 2nd Emily Peters   
Long Jump: 6th Kayla Brubaker  
View text-based website